Торгово-виробнича компанія     Торгово-виробнича
    компанія
Торгово-виробнича компанія
Транспортна компанія
  Транспортна
компанія
Транспортна компанія
Головна  
18.01.2021
 

Історія розвитку підприємства

На певному етапі розвитку людини виник розподіл праці та відбулася спеціалізація виробництва. Люди стали виробляти продукти не тільки для свого споживання, але і для обміну їх на продукти праці інших людей. Поява підприємства економічно обумовлена переходом суспільства до розподілу праці. Вона була викликана бурхливим розвитком промисловості в період становлення капіталістичних відносин. Підприємство має свої витоки в сімейному союзі.

Сім'я на ранніх ступенях розвитку культури була не тільки організованим осередком держави, але й якнайдавнішою формою організації господарства, при якій сім'я планомірно виробляла які-небудь предмети для ринку. Таким чином, якнайдавніше підприємство складало частину домашнього господарства і цілком підкорялося сімейному режиму . На Русі суб'єктом приватного права була сім'я, яка володіла правом на майно. У IX - XII вв. головною продуктивною силою російської держави були селяни. Окремі господарства утворювали общини та регулювали господарську, правову, соціальну та духовну сфери життя й діяльності своїх членів на основі традицій.

Кожна селянська сім'я вела своє господарство окремо, користуючись власними знаряддями праці, тягловими тваринами. Селянин користувався своєю землею, але розпоряджалася нею община, яка розподіляла землю та визначала умови землекористування. Право селянина на землю здійснювалося через колективні володіння. При цьому тільки оброблювана земля знаходилася в користуванні селянської сім'ї . Майно сім'ї не було відособлене, тому по зобов'язаннях одного з її членів відповідальність несла вся сім'я. Відповідальність витікала з самого характеру сімейного союзу і не знаходилася в прямому зв'язку з правом спадкоємства. Успадковувати могли тільки діти чоловічої статі.

У XI в. разом з княжими почала формуватися боярська вотчина. Це відбувалося декількома шляхами: князь міг віддати своїм дружинникам території на певний період часу для збору дані - "прокорма", з часом ці землі ставали спадковими володіннями бояр; або він нагороджував дружинників за службу державною землею; та так само князь міг віддати своїм наближеним частину власних володінь. Ремесло виникло в патріархальних сім'ях як домашній промисел для обслуговування себе та своїх родичів в простих виробах ужитку: льняних тканинах, шкірі, посуді, взутті та ін. Ці вироби не виходили за рамки сім'ї і не поступали в продаж.

В процесі подальшого суспільного розподілу праці домашні промисли виділялися в окрему галузь народного господарства - ремісниче виробництво. Ремісники обслуговували потреби не тільки патріархальної сім'ї, але й виробляли товари для обміну. Вони все менше займалися землеробством і, втрачаючи зв'язок з сільським господарством, перебиралися в міські поселення. Розвиток товарно-грошових відносин найістотніше вплинув на спадковість, як і речове, право в частині землеволодіння. Земля та інше нерухоме майно були виділені із загальної спадкової маси в самостійний об'єкт спадкоємства зі встановленням для нього особливого порядку спадкоємства. Нерухоме майно стало головним об'єктом спадкоємства.

Надалі в історії був період, коли підприємництво заборонялося, а суспільне значуще майно не могло знаходитися у власності громадян. Тому в законодавстві про спадкоємство було відсутнє положення про перехід підприємства по спадку. "У соціалістичному суспільстві суть спадкоємства визначається тим, що засоби виробництва узагальнені, і по спадку може переходити лише право особистої власності на предмети споживання" . Підприємство як об'єкт приватної власності було повністю виключено з радянського законодавства. Але ті часи давно минули, підприємство як приватна властність стоїть на першому місці і вершиною розвитку підприэмства є корпорація.

 
< Попередня   Наступна >
Новини корпорації
Популярне
Прогноз погоди

Днiпропетровськ

  19 сiч 2021 (день, 14:00):
  Температура: -11..-13°C
  Атм. тиск: 758..760 мм/р.с
  Вiтер: пд-з 2..4 м/с
  Вiдн. вол.: 65..67%
  пасмурно без опадів

 
Яндекс цитирования МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов Rambler's Top100