Торгово-виробнича компанія     Торгово-виробнича
    компанія
Торгово-виробнича компанія
Транспортна компанія
  Транспортна
компанія
Транспортна компанія
Головна  
18.01.2021
 

Міжнародні корпорації

Виникнення міжнародних корпорацій є закономірним результатом розвитку світової економіки та міжнародних економічних відносин, з одного боку, та могутнім чинником їх розвитку, з іншою. Процес інтернаціоналізації виробництва як головної передумови створення міжнародних корпорацій в своїй основі має модель послідовної інтернаціоналізації. Орієнтована на розширення збуту за кордоном дана модель відображає послідовне доповнення історично і логічно першої форми інтернаціоналізації товарного експорту новими формами міжнародної підприємницької діяльності експортом ліцензій, торгової марки, прямими зарубіжними інвестиціями.

У світовій практиці міжнародна корпорація розглядається як форма структурної організації значної корпорації, що здійснює прямі інвестиції в різні країни світу. Результатом прямого зарубіжного інвестування міжнародної корпорації може бути створення зарубіжного підприємства, в якому прямий інвестор-нерезидент володіє менше 50% капіталу; дочірньої фірми, де його частка перевищує 50% і зарубіжної філії підприємства, що повністю належить прямому інвесторові. Розрізняють дві форми міжнародних корпорацій. Транснаціональні корпорації - це  корпорації, головна компанія яких належить капіталу однієї країни, а філії розкидані по всьому світу, і багатонаціональні корпорації  - це корпорації, головна компанія яких належить капіталу двох та білше країн, а зарубіжні відділення також знаходяться в різних країнах.

Транснаціональні та багатонаціональні компанії можна розглядати як форми існування міжнародних корпорацій, а саме розділення останніх на дві форми прояву досить умовно, оскільки їх головною якісною ознакою є не те, капітал скількох країн створив головну компанію, а інтернаціональний характер діяльності компаній. У світовій практиці під міжнародними корпораціями розуміють лише дійсно великі компанії, що роблять значний вплив на світовий ринок товарів і чинників виробництва. Як правило, до них відносяться лише ті багатонаціональні та транснаціональні корпорації, у яких: річний об'єм продажів складає не менше 1 млрд. дол.; від 1/5 до 1/3 загального обороту доводиться на закордонні операції; частка зарубіжних активів не менше 25%; філії є не менше, ніж в шести країнах. Міжнародні корпорації, виникнувши в кінці XIX століття, пройшли достатньо довгий шлях еволюційного розвитку, в процесі якого змінювалися пріоритети їх форм і сфер діяльності, внутрішньокорпоративна структура і стратегія.

Сучасний етап розвитку міжнародних корпорацій характеризується не тільки появою глобальних корпорацій, але і якісною зміною організації діяльності. Починаючи з кінця 90-х років в світі функціонує близько 60 тис. міжнародних корпорацій, що мають 500 тис. зарубіжних філій і аффілірованних компаній по всьому світу. Вони контролюють до половини світового промислового виробництва, 63% зовнішньої торгівлі, а також приблизно 4/5 патентів і ліцензій на нову техніку, технології і ноу-хау.  Під контролем транснаціональних компаній знаходиться 90% світового ринку пшениці, кави, кукурудзи, лісоматеріалів, тютюну, джуту та залізняку; 85% ринку міді та бокситів, 80% чаю та олова, 75% бананів, натурального каучуку та сирої нафти. Половина американського експорту здійснюється американськими та іноземними ТНК. У Великобританії ця частка досягла 80%, в Сінгапурі — 90%. Велика частина платежів, пов'язаних з трансфертом нових технологій, здійснюється усередині ТНК. У США частка ТНК в трансфертах технологій складає 80%, у Великобританії — 90%.

 
< Попередня
Новини корпорації
Популярне
Прогноз погоди

Днiпропетровськ

  19 сiч 2021 (день, 14:00):
  Температура: -11..-13°C
  Атм. тиск: 758..760 мм/р.с
  Вiтер: пд-з 2..4 м/с
  Вiдн. вол.: 65..67%
  пасмурно без опадів

 
Яндекс цитирования МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов Rambler's Top100