Торгово-виробнича компанія     Торгово-виробнича
    компанія
Торгово-виробнича компанія
Транспортна компанія
  Транспортна
компанія
Транспортна компанія
Головна  
18.01.2021
 

Особливості діяльності транснаціональних корпорацій

Міжнародні корпорації є значне об'єднання промислових, торгових, транспортних або банківських фірм і компаній, діяльність яких виходить далеко за межі країн базування та забезпечує їм сприятливі позиції у виробництві, збуті, закупівлі товарів і наданні послуг. Перші міжнародні об'єднання підприємств виникли в 60— 80-і рр. XIX в. у сфері видобутку, закупівлі та збуту мінеральної сировини. По міру розвитку капіталістичних відносин вони утворюються в різних секторах світового господарства. Виникнення міжнародних виробничих формувань є закономірним результатом розвитку розподілу праці та виробничої кооперації.

Участь підприємств в розподілі праці веде до їх спеціалізації, яка супроводжується зростанням концентрації виробництва та капіталу, тобто збільшенням масштабів самих підприємств. В умовах ринкової економіки концентрація є чинником виживання в конкурентній боротьбі, забезпечуючи зниження витрат виробництва. Здійснивши збільшення виробництва в рамках своїх країн, підприємства прагнуть налагодити випуск товарів за кордоном. Тут і з'являється проблема створення міжнародних виробничих об'єднань. Причиною виникнення міжнародних виробничих формувань є традиційне прагнення підприємців понизити витрати виробництва та отримати надприбуток. У гонитві за високими прибутками вони виходять на світовий ринок, об'єднуються та направляють виробничу, збутову, фінансову та соціальну політику на використання природних і трудових ресурсів в глобальних масштабах, на використання всього світового ринкового простору.

Вихід багатьох підприємств на світовий ринок загострює конкуренцію між ними, що також спонукає підприємців концентрувати свої капітали та виробництво в міжнародному масштабі. Багатонаціональні об'єднання підприємств історично виникли раніше транснаціональних корпорацій, але вони не мають такого широкого впливу, як ТНК. Це можна пояснити тим, що у фірмах різної національної приналежності жодна з держав не займає домінуючого положення у виробництві, що безперечно спостерігається в національних корпораціях, що розміщують свої активи за кордоном. При характеристиці сучасних міжнародних концернів важливе не стільки їх походження, скільки місце застосування капіталу. Останнім часом в західному науковому та періодичному друці стали використовувати термін «глобальні корпорації», який застосовують до міжнародних корпорацій, ведучим свою ділову активність в масштабах всього світу. Серед транснаціональних фірм є чимало тих, що володіють десятками та навіть сотнями великих  заводів, розташованих в багатьох країнах світу.

Перехід до багатогалузевої структури підсилює економічні позиції ТНК. Навчившись вести багатогалузеву справу в своїй країні, вони потім використовують цей досвід для впровадження в декілька галузей зарубіжних країн, що дозволяє їм проводити успішніше конкурентну боротьбу з іншими фірмами на території приймаючих країн. Не дивлячись на те що на світовому ринку функціонують десятки тисяч ТНК, та до того ж багато хто з них випускає однорідну продукцію, проте чітко виявляється тенденція до монополізації. Вона особливо помітна в наукоємких галузях виробництва, що вимагають величезних інвестицій і висококваліфікованих працівників.

Особливості сучасного етапу розвитку транснаціональних корпорацій виявляється не тільки в загостренні конкуренції між ними, але, як свідчить практика, і у виникненні взаємних відносин співпраці, які отримали назву стратегічних альянсів. В рамках цих формувань транснаціональні корпорації можуть вирішувати найрізноманітніші завдання, що встають перед ними на всіх трьох основних ринках миру. Тенденція до створення стратегічних альянсів набирає силу, та не виключено, що ці утворення в найближчому майбутньому переростатимуть в міцніші союзи транснаціональних корпорацій. В цьому випадку відбудеться їх переростання в багатонаціональні корпорації, але вже на новому, вищому етапі їх розвитку.

 
< Попередня   Наступна >
Новини корпорації
Популярне
Прогноз погоди

Днiпропетровськ

  19 сiч 2021 (день, 14:00):
  Температура: -11..-13°C
  Атм. тиск: 758..760 мм/р.с
  Вiтер: пд-з 2..4 м/с
  Вiдн. вол.: 65..67%
  пасмурно без опадів

 
Яндекс цитирования МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов Rambler's Top100